Zapalenie ścięgna Achillesa- kontuzja biegacza

Zapalenie ścięgna Achillesa, które mieści się w grupie entezopatii, rozwija się gdy dojdzie do uszkodzenia ścięgna w wyniku zbyt dużego przeciążenia oraz często w wyniku wielu innych czynników. Ścięgno to jest słabo ukrwione, co powoduje długi okres jego leczenia.

Ścięgno Achillesa zbudowane jest z wielu włókien kolagenowych, co powoduje, że jest ono bardzo mocne. Łączy dwa mięśnie podudzia, czyli mięśnie łydki z kością pięty. Ścięgno jest największym ze wszystkich występujących w ciele człowieka. Dzięki niemu możemy chodzić, biegać, skakać, wchodzić i schodzić po schodach. Zapalenie ścięgna Achillesa powstaje w wyniku urazu tego ścięgna. Najczęściej rozwija się wtedy kiedy następuje zbyt mocne obciążenie. Problem ten dotyka przeważnie osoby uprawiające sport, a zwłaszcza biegaczy i dotyczy głównie mężczyzn pomiędzy 30 a 40 rokiem życia.

OBJAWY ZAPALENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA

Zapalenie ścięgna Achillesa jest jednym z najczęstszych urazów wśród biegaczy i osób, które uprawiają sport wymagający biegania np. piłka nożna, piłka ręczna itp. Problem ten jest spowodowany najczęściej nadmiernym obciążeniem przez sportowca ścięgna. Wraz z wiekiem ścięgno Achillesa traci na elastyczności i słabiej radzi sobie z obciążeniem, które powodowane jest przez regularne czy szybkie bieganie. W niektórych przypadkach początkowo można zaobserwować minimalne naderwania, które nie goją się gdy sportowiec nie przerwie wysiłku fizycznego.

RYZYKO ZAPALENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA

Istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa. Jest to:

 • zbyt szybkie zwiększanie tempa biegu oraz dystansu
 • zbyt szybkie i gwałtowne rozpoczęcie biegu po okresie, w którym nie występował trening
 • nagłe dodanie do regularnego treningu wbiegania pod górkę lub po schodach
 • zmiana podłoża, po którym się biega ( na przykład osoba, która biega po asfalcie decyduje się na bieg po trawie, drodze polnej)
 • zmiana obuwia sportowego lub wybór nieprawidłowego obuwia
 • osłabione mięśnie łydki
 • ułożenie stóp do wewnątrz w czasie biegania
 • codzienne noszenie butów na wysokim obcasie

DIAGNOZA ZAPALENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA

Lekarz lub fizjoterapeuta ma za zadanie zapytać pacjenta o występujące objawy oraz musi przeprowadzić wywiad lekarski i badanie. Specjalista może wykonać badanie podudzia i zalecić wykonywanie ćwiczeń, które pozwolą na ocenę pracy ścięgna. Jednak w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie badań takich jak:

 • Badanie USG, które wykorzystuje fale dźwiękowe do utworzenia obrazu wnętrza ścięgna
 • Rezonans magnetyczny (MRI), w którym pole magnetyczne i fale radiowe powodują tworzenie obrazów wnętrza ścięgna

LECZENIE ZAPALENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA

Leczenie zapalenia jest uzależnione od stopnia zaawansowania urazu. Objawy następują zazwyczaj dopiero po 3-6 miesiącach. Pacjent po zaobserwowaniu dolegliwości może zastosować kilka sposobów aby je złagodzić:

 • Ograniczenie częstotliwości i intensywności treningów, a zwłaszcza biegów, dzięki któremu ścięgno odpocznie
 • Noszenie w obu butach małej podkładki, którą układa się pod piętą. Dzięki temu zmniejsza się obciążenie ścięgna
 • Noszenie obuwia profilaktycznego i wkładek profilaktycznych
 • Biegnie lub trening na miękkim podłożu
 • Codzienne ćwiczenia polegające na rozciąganiu ścięgna Achillesa, w których może pomóc lekarz lub fizjoterapeuta

Jeśli następuje silny obrzęk i dolegliwości bólowe, lekarze zalecają stosowanie leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty takich jak paracetamol lub ibuprofen.

ZABIEGI FIZJOTERAPEUTYCZNE

Fizjoterapia ma na celu wzmocnienie i rozciągnięcie ścięgna, podobnie jak po rekonstrukcji ACL (http://www.sport-med.pl/leczenie/zabieg-rekonstrukcji-wiezadla-krzyzowego-w-kolanie-acl). Specjalista opracowuje indywidualny program, który obejmuje ćwiczenia rozciągające, będące bardzo ważne w przypadku zapalenia ścięgna Achillesa. Codzienne wykonywanie ćwiczeń zwiększa skuteczność i szybkość leczenia.

Fizjoterapeuta może zadecydować o zastosowaniu innych metod, które mają na celu zmniejszenie bólu i przyspieszenie gojenia się ścięgna. Może to być masaż, akupunktura. Jeśli zapalenie ścięgna Achilles nie ustępuje po ich zastosowaniu, specjalista zazwyczaj poleca pacjentowi wykonanie zewnątrz-ustrojowej terapii falami uderzeniowymi. Jest to metoda stosunkowo nowa, o której skuteczności większość osób nie ma jeszcze pojęcia. Terapia polega na przesyłaniu fal uderzeniowych, które posiadają bardzo dużą energię. Przemieszcza się ją przez skórę do obszaru dotkniętego urazem, do czego wykorzystywany jest specjalny aparat.

ZABIEGI CHIRURGICZNE

Jeśli wcześniejsze metody leczenie nie będą skuteczne, a objawy będą nasilały się i spowodują znaczne utrudnienie codziennego funkcjonowania, lekarz może zalecić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który polega na zlikwidowaniu uszkodzonego obszaru ścięgna i naprawie go.

JAK ZAPOBIEC POWSTAWANIU ZAPALENIA ŚCIĘGNA ACHILLESA?

Jest kilka sposobów, dzięki którym możemy zmniejszyć ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa:

 • Wybranie do biegania i codziennego treningu obuwia z podpiętkami, które powinno być dopasowane indywidualnie do rodzaju stopy.
 • Stosowanie rozciągania i rozgrzania mięśni łydek przed rozpoczęciem treningu sportowego
 • Stopniowo zwiększanie czasu i tempa biegania w czasie treningu
 • Rozpoczęcie biegu w postaci sprintu lub biegu po górach dopiero po stopniowym przyzwyczajeniu ciała do tego typu ćwiczeń
 • Przywrócenie organizmu do normalnej temperatury po ukończeniu treningu
 • Jeśli kształt stopy powoduje zwiększenie obciążenia ścięgna Achillesa, sportowiec powinien nosić specjalną wkładkę do buta, wykonaną na zamówienie.

Post Author: Robert Martyniuk