Uciążliwe nerwobóle – skąd się biorą

Ból w okolicach serca przeważnie utożsamiany jest z zawałem i innymi chorobami serca. Ale ból w klatce piersiowej może być jednak nerwobólem, spowodowanym wieloma czynnikami. Dowiedz się czym jest nerwoból i jakie są przyczyny jego występowania.

Nerwoból?

Nerwoból tzw. neuralgią jest odmianą ostrego bólu, promieniującego w obszarze unerwienia konkretnego nerwu. Okres występowania bólu jest zróżnicowany. Może występować przez parę sekund, minut, a czasem godzin.

Zdarzają się długie przerwy lub kłucie objawiające się łagodniejszym przebiegiem. Głównymi przyczynami pojawienia się nerwobólów są stany zapalne jednego lub większej ilości mięśni. Przyczyną być może nadużywanie czy przyjmowanie niektórych leków. Także ludzie chorzy na cukrzycę czy toczeń tkanki łącznej są podatni na ich pojawienie się. Nerwobóle mogą pojawić się wszędzie.
Ból umiejscowiony jest wzdłuż nerwu, często jest kłujący i ostry. Może przy okazji pojawić się mrowienie lub drętwienie jakiejś części ciała. Bardzo często odczuwalne są zaburzenia czucia w konkretnym obszarze ciała przykładowo jako nadwrażliwość lub niewrażliwość na dotyk. Stwierdzenie neuralgii jest trudne, przez to często robi się specjalne badania. Badania pozwalają stwierdzić, czy to zmiany w nerwach są przyczyną bólów.

Nerwobóle w klatce piersiowej

Neuralgia (więcej) może wystąpić w obrębie całego ciała, również w klatce co objawia się kłuciem serca – wyjaśnia doktor Andrzej Kobyłko, kardiolog z Krakowa. Przyczyną takiej dolegliwości przeważnie jest zapalenie nerwów międzyżebrowych spowodowane półpaścem Ale żeby upewnić się, że chory ma półpasiec, należy zaobserwować inne, najczęstsze objawy dla półpaśca. Często następnym, głównym objawem są zmiany skórne.

Jeżeli pacjent przebył ospę, jest prawdopodobieństwo, że nerwoból jest objawem półpaśca. Co warte odnotowania, ten sam wirus powoduje obie te choroby. Półpasiec powstaje z wirusa, który przetrwał w naszym układzie nerwowym po ospie.

Leczenie zazwyczaj jest farmakologiczne. Chory bierze leki przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Dodatkowo stosowane są maści rozgrzewające.
Ból nerwowy w klatce może występować przez schorzenia kręgosłupa. Zwyrodniałe kręgi tworzą punkty ucisku na nerwy, wychodzące z rdzenia kręgowego i przenoszą się w nerwy międzyżebrowe. W takim przypadku ból jest bardzo podobny do tego, który ma miejsce przy półpaśćcu. Leczenie jest farmakologiczne, z użyciem środków przeciwbólowych.

Post Author: Robert Martyniuk