Rak tkanki chrzęstnej – warto to wiedzieć

Wiadomo, że choroby nowotworowe są wyjątkowo podstępnym wrogiem, a ich ofiara może paść praktycznie każdy narząd naszego ciała. Większość z nas skupia się na działaniach profilaktycznych, które mają pomagać w zapobieganiu oraz we wczesnym wykrywaniu takich nowotworów, jak rak piersi czy rak płuc. A co z tak poważnymi zagrożeniami, jakimi są guzy tkanki chrzęstnej?

Brak edukacji

Niestety, o tym, że choroba nowotworowa może przybrać i taki charakter, nie każdy z nas wie. Brak wiedzy na temat tego, jakie objawy mogą świadczyć o tej chorobie staje się z kolei przyczyną późnego wykrywania zagrożenia. Jak zatem w porę wykryć guzy tkanki chrzestnej? W jaki sposób zazwyczaj objawia się ta choroba?

Dlaczego tkanka chrzęstna?

Tkanka chrzęstna, która służy przede wszystkim ochronie stawów, dość często pada ofiarą nowotworów. Ze względu na swą lokalizację, są one określane mianem chrzęstniaków. Guzy takie dość szybko stają się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Objawy problemów

Jakich sygnałów nie można ignorować? Tak podstępna choroba nowotworowa objawia się przede wszystkim bólem stawów, co z kolei prowadzi do coraz poważniejszych problemów związanych z poruszaniem się.

Zwiększona podatność kości na złamania i urazy, obrzęki pojawiające się w okolicach stawów to kolejne symptomy, mogące świadczyć o rozwijających się w tkance guzach. Niestety, bardzo często problem zostaje wykryty zbyt późno, gdy guzy przybierają już charakter zmian złośliwych – opisuje problem lekarz onkolog Dominika Paradowska z krakowskiego Onko-Med.

Podsumowując

Czy walka z tą choroba jest możliwa? Podjęte w porę leczenie daje spore szanse na pokonanie wroga. Najważniejsze, by w porę usunąć te fragmenty tkanki, które zostały przez raka zaatakowane. Niezbędne są też naświetlenia, a następnie – systematyczne badania kontrolne, dzięki którym ewentualny nawrót choroby zostanie wykryty w porę.

Post Author: Robert Martyniuk