Otyłość u dzieci- przyczyny i leczenie

Jak przekonują badania coraz więcej dzieci w wieku szkolnym ma problemy z wysoką nadwagą lub otyłością. Statystyki wykazują, że z problemem tym zmaga się już co piąte dziecko. Otyłość jest jedną z najczęstszych powodów powstania wielu innych chorób przewlekłych, które powodują problemy z codziennym funkcjonowaniem i znaczne skrócenie życia. Jakie są przyczyny otyłości u dzieci i jak leczyć tę chorobę?

Przyczyny otyłości u dzieci

Wyniki ogólnopolskiego badania stanu zdrowia Polaków informują, że ponad połowa społeczeństwa posiada nadwagę, a co czwarta osoba jest otyła. Niestety w dzisiejszych czasach jedzenie traktowane jest nie tylko jako zaspokojenie potrzeby fizjologicznej, ale także jako nagroda lub pocieszenie za niepowodzenia i popełniane błędy.

Jak dowodzą badania, rodzice bardzo często zaszczepiają swoim dzieciom niezdrowe nawyki żywieniowe, które podopieczny prawdopodobnie będzie kontynuował przez resztę swojego życia.

Problem otyłości u małych dzieci pojawił się dopiero kilka lat temu. Jeszcze w latach 90tych choroba ta dotyczyła tyko 9% dzieci w wieku szkolnym. W latach 2007-2010 liczba ta wzrosła aż do 22%, z czego tylko u 5% choroba spowodowana była zaburzeniami hormonalnymi, czynnikami uwarunkowanymi genetycznie czy przewlekłym przyjmowaniem niektórych leków. Pozostałe 95% to przypadki otyłości prostej, której powodem jest nieprawidłowy tryb życia (stosowanie niezdrowej diety bogatej w tłuszcze i cukry oraz brak aktywności fizycznej).

Jakie błędy w żywieniu podopiecznych popełniają rodzice?

Jak wskazują badania, 60 % dzieci w wieku 6-12 miesięcy często spożywa nawet ponad 7 posiłków dziennie. Rodzice przygotowujący dla maluchów kaszki mleczne, dodają większą ilość produktu niż zaleca instrukcja, dosładzają lub doprawiają żywność.

W żywieniu dzieci starszych, rodzice często popełniają istotny błąd dotyczący ilości, rodzaju i częstotliwości jedzonych posiłków:

 • Dzieci przed wyjściem do szkoły nie spożywają śniadań
 • Do szkoły rodzice zamiast przygotowywać zdrowe kanapki dostarczają swym podopiecznym słodkie przekąski, batoniki, chrupki i inne niezdrowe produkty
 • Dzieci często jadają dwa obiady (jeden w szkole, drugi zaraz po powrocie do domu)
 • Rodzice często zabierają dzieci do barów szybkiej obsługi (restauracje typu fast food)
 • Dzieci zbyt częste nagradzane są słodyczami
 • Maluchy zamiast pijać 100% soki wybierają słodzone, wysokokaloryczne napoje typu coca cola

Sposób odżywiania w ciąży może mieć wpływ na metabolizm dziecka

Jak mówią naukowcy sposób w jaki odżywia się kobieta w ciąży może mieć wpływ na programowanie metabolizmu u dziecka na całe życie. Badania wskazują na to, iż jeśli dziecko urodzi się z wagą mniejszą niż 2,5 kg, ryzyko zachorowania w późniejszych latach na otyłość gwałtownie się zwiększa. Problem dotyczy wcześniaków, ale także dzieci urodzonych w prawidłowym terminie, jednak z niedoborem masy ciała.

Sytuacja, w której dziecko urodzi się powyżej 4 kg również może doprowadzić do późniejszego zachorowania na nadwagę czy otyłość. Spowodowane jest to głównie nadmiernym wzrostem masy ciała u kobiet w ciąży, a także cukrzyca ciążowa.

Czym spowodowana jest otyłość u dzieci?

Nie od dziś wiadomo, że wystąpienie nadwagi i otyłości skutkuje powstaniem wielu innych chorób, zwłaszcza u dzieci, których organizm jest mniej odporny niż u osoby dorosłej. Otyłość u maluchów w wieku szkolnym może być przyczyną rozwinięcia się:

 • nadciśnienia tętniczego
 • wady postawy np. skolioza, lordoza, płaskostopie
 • zaburzenia gospodarki lipidowej i węglowodanowej
 • u dziewczynek poważne zaburzenia miesiączkowania
 • u chłopców problemy z dojrzewaniem
 • warto wspomnieć też, że otyłe dzieci są nieakceptowane przez rówieśników, wyśmiewane, osamotnione co może być przyczyną powstawania depresji i innych problemów z psychiką
 • cukrzyca typu 2
 • choroby układu sercowo-naczyniowego
 • zawał serca lub udar mózgu
 • obtłuszczenie wątroby
 • choroby zwyrodnieniowe układu kostno-stawowego
  marskość wątroby
 • zaburzenia hormonalne
 • kamica żółciowa
 • nowotwór jelita grubego, piersi, prostaty

Otyłość u dzieci – leczenie

Z problemem otyłości można walczyć poprzez stosowanie odpowiedniej diety i zwiększanie aktywności fizycznej u dziecka. Jednak rodzice nie powinni rozpoczynać leczenia choroby samodzielnie, ponieważ nieodpowiednio ułożona dieta może spowodować jeszcze większe problemy ze zdrowiem dziecka niż dotychczas. Rodzice powinni wybrać się do lekarza pediatry lub do dietetyka, który w pierwszej kolejności przeprowadzi z pacjentem wywiad (informacje o stylu życia- dieta, aktywność fizyczna, chorobach, przyjmowanych lekach) oraz oceni stopień powstałej nadwagi u malucha- w tym celu oblicza się wskaźnik BMI.

Lekarz uzyskując niezbędne informacje o zdrowiu małego pacjenta dostaje możliwość skomponowania indywidualnej diety, która uwzględnia potrzeby rozwijającego się organizmu dziecka, jednocześnie pozwalając na stopniowe zrzucenie kilku kilogramów. Ważne jest, aby rodzice podczas stosowania diety przez dziecko również zmienili swoje nawyki żywieniowe. W ten sposób maluchowi będzie łatwiej wytrwać w postanowieniu i znacznie zwiększy się szansa na całkowite wyleczenie dziecka z nadwagi.

Post Author: Robert Martyniuk