Masaż pomysłem na biznes nie tylko dla fizjoterapeutów

Współcześnie coraz więcej ludzi pracuje po kilkanaście godzin dziennie. Często jest to praca siedząca, przed komputerem. Przebywanie przez długi czas w jednej pozycji niekorzystnie wpływa na nasz kręgosłup. Efektów nie trzeba szukać daleko. Coraz więcej osób skarży się na bóle kręgosłupa, skurcze czy bóle mięśni. Tego typu problemom może zaradzić masażysta. Obecnie coraz większa część społeczeństwa docenia wpływ masażu na ciało i psychikę człowieka, a usługi masażystów z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem powstaje coraz więcej firm świadczących usługi z zakresu masażu. O czym warto wiedzieć przed założeniem własnego salonu masażu? Czy istnieje recepta na sukces w tej branży?

Własny salon masażu – od czego zacząć?

Jeżeli chcemy założyć własny salon masażu, pierwsze co powinniśmy zrobić to zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Masażem zajmują się osoby z różnym wykształceniem. Takie usługi mogą świadczyć fizjoterapeuci, osoby posiadające tytuł technika masażu, a także osoby mające na swoim koncie jedynie kursy z tej dziedziny. W zależności od wykształcenia możemy oferować określone rodzaje masażu. Wiedza i umiejętności są nam potrzebne nawet wówczas, gdy nie zamierzamy samodzielnie świadczyć usług masażu, a jedynie zatrudnić pracowników. Tylko dzięki własnej kompetencji będziemy w stanie zweryfikować jakość usług świadczonych w naszym salonie.

Kiedy posiadamy udokumentowane umiejętności z zakresu masażu, możemy pomyśleć o założeniu działalności gospodarczej. Bardzo istotną kwestią jest także lokalizacja placówki.

Idealna lokalizacja salonu masażu

Dobrze, kiedy nasz salon masażu znajduje się w popularnej dzielnicy lub w centrum miasta. Jeżeli naszymi potencjalnymi klientami są osoby starsze, warto jest pomyśleć o zlokalizowaniu firmy niedaleko szpitala, przychodni lub na osiedlach zamieszkiwanych przez takich ludzi.

Sprawą równie ważną co lokalizacja jest wygodny dostęp do siedziby naszego salonu. Uwzględnijmy fakt, że będą nas odwiedzać osoby mające problemy z poruszaniem się. Dobrze kiedy lokal mieści się na parterze. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe – zadbajmy, żeby klient mógł wjechać do salonu windą.

Jak powinien wyglądać salon masażu?

Salon masażu to miejsce wyjątkowe. Klienci przychodzą tu, żeby się zrelaksować, poradzić sobie z różnymi dolegliwościami, a także się wyciszyć. Warto postawić na wystrój, który zapewni gościom poczucie bezpieczeństwa i intymności. Bardzo ważny jest wybór ciepłego oświetlenia i przysłonięcie okien. Dobrym pomysłem jest zastosowanie świec i odprężających olejków eterycznych, które zredukują stres. W wielu salonach oferujących usługi masażu można również usłyszeć nastrojową muzykę.

Przed założeniem salonu musimy zdawać sobie sprawę, że miejsce to musi spełniać określone wymogi formalne. Pomieszczenie, które będzie zaaranżowane na gabinet masażu powinno mieć przynajmniej dwanaście metrów kwadratowych powierzchni. Jego wysokość nie powinna być natomiast mniejsza niż dwa metry. Gabinet musi posiadać dostęp do bieżącej wody – musi się w nim znaleźć umywalka. Znakomitym rozwiązaniem jest umożliwienie klientom dostępu do prysznica, który często jest niezbędny po takim zabiegu jak masaż.

Punktem centralnym w naszym salonie jest stół do masażu. Warto zadbać również o takie elementy wyposażenia jak podkładki rehabilitacyjne i kosmetyki do masażu.

Mobilne usługi masażu alternatywą dla salonu

Jeżeli wynajęcie i urządzenie lokalu w danym momencie przekraczają nasze finansowe możliwości nie wszystko stracone. Kiedy stać nas na zakup lub wypożyczenie przenośnego łóżka do masażu, możemy pracować w domu klienta. Masażysta, który jest w stanie przyjechać do klienta jest szczególnie ceniony przez osoby mające problemy z poruszaniem się, nie mogące samodzielnie przyjechać do salonu.

Jak pozyskać klientów?

Osoby, zainteresowane usługami masażu często stoją przed problemem braku informacji. Jeżeli chcemy pozyskać klientów, koniecznie załóżmy stronę internetową, na której będziemy informować o świadczonych przez siebie usługach. Oprócz strony będzie nam potrzebna reklama w internecie, a także jakiś sposób promocji stacjonarnej. Aby dotrzeć do lokalnych klientów możemy zdecydować się na kampanię Adwords (tu więcej informacji) lub pozycjonowanie lokalne (czytaj więcej). Kiedy chcemy, żeby nasza strona internetowa była odwiedzana przez jak największą ilość osób, zadbajmy o jej pozycjonowanie. Znakomicie sprawdzi się także prowadzenie branżowego bloga, na którym będziemy dzielić się zawodowym doświadczeniem.

Z usług masażystów bardzo często korzystają osoby starsze, które nie potrafią swobodnie poruszać się w sieci. Ze względu na takich klientów dobrze jest pomyśleć o innej niż internetowa formie reklamy. Dobrze sprawdzą się ulotki, które możemy pozostawić w sklepie lub w przychodni. Znakomitym sposobem na pozyskanie nowych klientów jest zadowolenie osób, które korzystają z naszych usług. Jeżeli wykonujemy masaże na najwyższym poziomie, poprośmy naszych klientów o pozytywne recenzje w internecie, a także polecanie naszych usług ich rodzinom i znajomym.

Post Author: Robert Martyniuk