Dieta bezglutenowa czy dieta fultona

W ostatnim roku głośno jest szczególnie o dwóch rodzajach diet: diecie bezglutenowej oraz diecie fultona. Czym się różnią i dla kogo są najlepsze? Staramy się przybliżyć je w tym artykule.

Dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa jest dietą eliminującą wiele produktów zawierających gluten. Gluten to mieszanina białek roślinnych gliadyny i gluteiny. Dietę bezglutenową stosują osoby z celiakią. Celiakia jest chorobą, w której pacjenci muszą eliminować gluten ze swojej diety. Dieta bezglutenowa jest również poleca osobom odchudzającym się. Do produktów, które zawierają gluten zalicza się pszenicę, jęczmień, żyto, owies, musli, kasze owsiane, mąki i makarony z tych zbóż. Aby schudnąć na diecie bezglutenowej powinno się również nie jeść wysoko przetworzonego jedzenia, jedzenia bogatego w tłuszcze, słodyczy i innych produktów zawierających cukier – wyraźnie podkreślają to dietetycy. Będąc na diecie bezglutenowej powinno się jeść świeże warzywa i owoce, żywność nieprzetworzoną, potrawy zawierające małą ilość soli, produkty chude i bez dodanych cukrów. Będąc na diecie bezglutenowej powinno się jeść pięć posiłków w odstępach trzech godzin, pić przynajmniej półtora litra wody dziennie i uprawiać sport. Produkty bezglutenowe można rozpoznać po znaku przekreślonego kłosa na opakowaniu.

Jak sprawdzić czy gluten nam szkodzi?

Ciężko to stwierdzić jednoznacznie za pomocą testów. Najlepiej po prostu odstawić gluten na miesiąc i ocenić czy męczące nas objawy minęły czy nie. Jeśli widzimy zdecydowaną różnicę to prawdopodobnie nasz organizm ma problem z glutenem i najlepiej odstawić go na stale.

Dieta Fultona

Dieta Fultona opracowana przed dietetyka robi coraz większą furorę na świecie. Jeśli próbowałeś dotychczas mnóstwo różnych diet to zauważyć, że na propozycja jest zupełnie inna od wszystkich. To co już na samym początku przedstawia nam ta dieta przyprawia wielu o zdziwienie – w ciągu dnia spożywamy tylko 3 posiłki! Autor uważa, że nie potrzebujemy ich więcej. Jest to tym bardziej ciekawe, gdyż nie możemy spożywać w przerwach żadnych przekąsek. Równie ciekawe wygląda przedział kalorii, nawet do 3000 w ciągu dnia. Wszystko jest jednak zależne od tego jaki plan sobie wybierzemy. Wykonuje się to już na samym początku. Wybieramy jeden z trzech planów odchudzania. Od najmniej do najbardziej restrykcyjnego. Najwięcej możemy schudnąć do 10 kg w ciągu jednego cyklu. Jeśli już wybierzemy dany plan to do niego wszystko dostosowujemy – ile węglowodanów możemy przyswoić w ciągu dnia, ile owoców możemy zjeść, a nawet ile minut powinniśmy siedzieć w zimnej wodzie! Dieta Fultona jest z pewnością godna naszej uwagi. Należy tu jednak pamiętać, że musimy być w pełni zdrowi, by z niej korzystać.

Warto tu też skonsultować bardziej drastyczne metody odchudzania z naszym dietetykiem, żeby mieć pewność że będziemy się odchudzać bezpiecznie.

Post Author: Robert Martyniuk