Czym tak naprawdę jest podologia

Podologia to forma zjawiska medycznego popularnego zwłaszcza w krajach zachodnich – wysoce rozwiniętych. W Polsce zjawisko to wciąż raczkuje i choć wybitnych specjalistów z tej dziedziny jest wielu, to pacjenci nie do końca świadomi są ich działań. A szkoda, bowiem istotnym walorem tytułowej sztuki medycznej jest doprowadzenie stanu naszych stóp do rewelacyjnej kondycji. Czym tak naprawdę jest podologia? Czym zajmuje się podolog? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

stopy - podologia

Podologia to pojęcie nader szerokie, które obejmuje wszelkie zabiegi wykonywane w obrębie stóp. W krajach Europy Zachodniej stanowi ona odrębną dziedzinę medycyny zajmującej się nie tylko dolegliwościami stóp, ale także kwestią ich estetyki. Tytułowa nauka łączy w sobie elementy kosmetologii, dermatologii, ortopedii, chirurgii, a nawet diabetologii. Osoby pragnące zajmować się tego rodzaju kwestiami powinny skorzystać z profesjonalnych kursów, które organizowane są w największych polskich miastach.

Szeroki zakres dziedzin obejmujący tytułową naukę ma związek z faktem, iż podologia wciąż się rozwija w naszym kraju. Z tej racji nie została jeszcze określona przez prawo, a zatem każdy zabieg medyczny i pokrewny w obszarze stóp można nazwać zabiegiem podologicznym. W krajach w których profesja ta istnieje najdłużej, a zaliczamy do nich m.in. Francję, Niemcy, Szwajcarię o wyodrębnienie podologii jako nauki medycznej i określenie jej przepisami prawnymi walczyli przede wszystkim pedicurzyści. Przyczyną były sytuacje w których to większość ich zabiegów kończyła się infekcjami, a nawet wrastaniem paznokcia, co mogło prowadzić nawet do amputacji. Branża kosmetyczna zaczęła walczyć więc o wyodrębnienie nauki medycznej związanej z tego typu przypadkami poprzez tworzenie szkół prywatnych, a w okresie późniejszych kierunków studiów.

Współczesne znaczenie podologii jest jednak znacznie szersze. Do podologów zgłaszać się mogą osoby, które borykają się z różnego typu problemami ruchowymi – są to w dużej mierze osoby niepełnosprawne, które nie mogą samemu zadbać o stan swych stóp, ale są to także pacjenci zmagający się z problemem nadmiernej potliwości, czy problemami grzybiczymi – mówi podolog zajmujący się leczeniem grzybicy w Foot-Med Kraków. Część zabiegów związanych z podologią zaliczana jest do tzw. zabiegów kosmetycznych. O definicję i znaczenie tytułowej nauki w Polsce zapytaliśmy ekspertkę – Romanę Zielińską. Oto fragment jej wypowiedzi.

„Podologia zwana również podiatrią jest dziedziną medycyny zajmującą się leczeniem oraz diagnozowaniem chorób stóp oraz stawu skokowo-goleniowego. Ze względu na zróżnicowany charakter zabiegów współcześni podolodzy powinni łączyć wiedzę z wielu różnych dziedzin medycznych – także tych związanych z kosmetologią. Brak odpowiednich regulacji prawnych sprawia, że podologia w Polsce wciąż pozostaje niszowa na czym najwięcej tracą sami pacjenci. Moim zdaniem odpowiedni i kompleksowy system edukacyjny wespół z wprowadzeniem odpowiednich regulacji prawnych powinien odmienić sytuację…”

W kolejnej części artykułu skupimy się na podologii związanej z kosmetologią oraz wspomnianym systemie szkoleń.

Post Author: Robert Martyniuk